Novinky

Deratizér popisuje štítok po ukončení povinnej deratizácie, dokumentárna fotografia k článku Plodná sezóna

Plodná sezóna

Povinná jarná a jesenná deratizácia

S príchodom jesene sa pre hlodavce začína radostné obdobie reprodukcie. Ak ste majiteľom nehnuteľností alebo podnikateľskej prevádzky, začína vám obdobie neradostných povinností. Zákon vám ukladá vykonať preventívnu deratizáciu a to je ideálna príležitosť delegovať ich na profesionálne deratizačné služby. Napríklad na nás.

Hlodavce sú extrémne odolný živočíšny druh s nadpriemerne vyvinutou schopnosťou sa reprodukovať. Obyčajná myš je schopná porodiť za rok až 200 kusov potomkov, ktoré sú už o 12 týždňov schopné ďalej sa množiť. Ak vezmeme do úvahy, že 50 % z nich môžu byť mužského pohlavia a niektoré sa pohlavnej zrelosti nedožijú, i tak pracujeme s pravdepodobnosťou, že ak sa vám v nehnuteľnosti usadí jeden pár myší, vznikne z neho do roka 200 miliónový pluk pripravený na ďalšie rozmnožovanie. Trúfli by ste si s ním bojovať sami?

Pozor na zdravie aj na majetok

Evolúcia to zariadila tak, že myšiam a potkanom sa veľmi dobre darí najmä v blízkosti človeka a v priestoroch, ktoré si pôvodne začal budovať pre vlastný úžitok. S obľubou sa zdržiavajú v kanalizačnej sieti, vedení klimatizácií, budujú si cesty za obkladmi, v pivničných priestoroch či v podkroví. Hlodavce, najmä potkany, sú prvotriedni prenášači infekčných chorôb. Zo zoznamu viac ako 30-tich vás môžu nakaziť napr. napr. úplavicou, týfusom, salmonelózou či encefalitídou. A nielen vás. Ale aj vašich domácich miláčikov, vrátane detí. Pre akýkoľvek druh nehnuteľnosti, priemyselnej alebo gastronomickej prevádzky tiež predstavujú riziko ohrozenia. Bez problémov sa prehryzú vašimi elektroinštaláciami, betónom, narušia statiku vašej budovy alebo sa zviditeľnia v najnevhodnejšej chvíli. Pokiaľ vlastníte hotel alebo reštauráciu, budete presne vedieť, ktorá to je.

6 varovných signálov

  • Trus Tmavohnedý trus veľkosťou a tvarom pripomína zrnko ryže
  • Mazové stopy Srsť hlodavcov je často mastná a špinavá, preto zanechávajú na povrchoch po sebe viditeľné stopy
  • Škrabkanie Myši aj potkany sú zdatní šplhúni, pri prieskume terénu preto vydávajú zreteľný zvuk
  • Diery V stenách, v pôde, v potravinách. Podľa ich počtu, priemeru a hĺbky budete vedieť cca odhadnúť, ako zle na tom ste
  • Hniezda Pátrajte po materiáloch. Hlodavce si na ich stavbu radi zhromažďujú akýkoľvek mäkký izolačný materiál, napríklad lepenku či kartón
  • Stopy Pri pohybe v prašných priestoroch zanechávajú hlodavce po sebe viditeľné odtlačky končatín

Prevencia sa vyplatí a je aj povinná

Fyzické osoby, podnikatelia i nepodnikatelia a právnické osoby, ktoré žijú a podnikajú na Slovensku, sú zo zákona povinné vykonávať dva razy do roka povinnú deratizáciu. Vzhľadom na reprodukčný cyklus hlodavcov je to dva razy do roka, teda na jar a na jeseň. Ak ste fyzická osoba – nepodnikateľ, máte nárok vykonať preventívnu deratizáciu svojpomocne. Aj vám však odporúčame, aby ste zvážili využiť služby profesionálnej deratizačnej služby, zvlášť, ak chováte zvieratá alebo vlastníte staršiu nehnuteľnosť. Výskyt hlodavcov či mieru ich premnoženia je veľmi ťažké odhadnúť a mnohé voľne dostupné prípravky na deratizáciu nie sú príliš účinné. Ak ste fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba, nemáte veľmi na výber. Deratizáciu musíte zveriť profesionálnej spoločnosti, ktorá vám o jej vykonaní vydá osvedčenie. Ak uskladňujete, spracovávate alebo predávate potraviny, platí u vás na výskyt škodcov nulová tolerancia a pravidelné kontroly musíte podstúpiť minimálne každé štyri týždne.

  • 55% európskych spoločností muselo v minulom roku zatvoriť svoje prevádzky minimálne na jeden deň v dôsledku výskytu hlodavcov.
  • 35% z nich zostalo kvôli premnoženiu zatvorených viac ako 14 dní.
  • 5,8 miliardy je čiastka, o ktorú vzrástli prevádzkové náklady firiem vynaložené na represívnu deratizáciu
  • 11,8 miliardy je celková výška strát, ktorú v roku 2014 utrpeli európske spoločnosti v dôsledku premnoženia hlodavcov


TAKTO DERATIZUJEME MY
Ďalšia novinka

Naši zákaznící

logo Ikea
logo Slovenská pošta
logo ESA logistika
logo ŽSR
logo Univerzitná nemocnica Bratislava
logo Môjobchod

Objednajte si obhliadku zdarma