Novinky

Ploštica, hlavný ilustračný obrázok k článku o likvidácii ploštíc

Ploštice

Ako sa zbaviť ploštíc

Krvilační nomádi

Cez deň sa ukrývajú na tmavých miestach, v noci sa presúvajú do vašich postelí. Láka ich teplo, ktoré vaše telo vyžaruje, oxid uhličitý, ktorý vydychujete a hlavne vaša krv. Ich najobľúbenejší zdroj potravy.

Množia sa rýchlo a bez problémov sa od vás presťahujú aj do okolitých domácností. Zbaviť sa ich svojpomocne je nemožné. Na všetky voľnopredajné prípravky sú už rezistentné. To nie je poplašná správa, to je jednoducho fakt. Aby ste sa nestali položkou v siahodlhej anamnéze postihnutých ich inváziou, riaďte sa našimi radami.

Poznaj svojho nepriateľa

Ploštice posteľné sú protivne malý hrdzavočervený bezkrídly hmyz dosahujúci rozmery 5 – 9 mm. Žijú v početných spoločenstvách, vďaka čomu je jednoduchšie ich vystopovať. Kolóny môžete nájsť na tmavých a vlhkých miestach, pod posteľnými matracmi, roštmi, v škárach, za obrazmi rámov, v čalúnení, v šatníkoch či v kúpeľni. Ak ich nepristihnete inflagranti, možno vám ich prítomnosť prezradia rezíduá ich fekálií, malé čierne bodky s rozmermi od 0,5 – 1 mm. No a samozrejme, ten najlepší dôkaz nájdete na svojom tele a vo svojej posteli. Stopy po uhryznutí budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou zoradené lineárne pozdĺž krvných riečíšť. Ploštice sú totiž vcelku lenivej povahy a pokiaľ je potrava na dosah, pohybujú sa len veľmi úsporne. Uhryznutie samotné nie je akútne bolestivé, skôr svrbí, pričom pri častom škrabaní hrozí podráždenie pokožky a rozvinutie infekcie.

Pozor na exotické suveníry

Určite vás veľmi pobaví, že kým sme si sedeli uväznení za železnou oponou a nariekali nad cestovnými doložkami, ploštice sa v našich končinách takmer nevyskytovali. Prvé skutočné invázie a premnoženia týchto parazitov sa u nás zaznamenali až s rozmachom slobodného cestovania do exotických destinácií, kde sa plošticiam darilo od nepamäti. Stačilo, aby sa slovenský turista ubytoval v hoteli zamorenom plošticami a priľnavé domáce zvieratká si vzápätí prepašoval do domácej starostlivosti v kufri. Kým sa nešťastník spamätal, škrabala sa celá dvanásťposchodová bytovka. Vďaka globalizácii si dnes ploštice nemusíte doviezť iba z “hype” exotickej dovolenky, ale aj s penziónu v Hornej Maríkovej, takže sa dostávame k prevencii. Po príchode skontrolujte všetky rizikové miesta výskytu (nie ste paranoidní, len opatrní) a pre zvýšenie bezpečnosti prepravujte veci domov zabalené v nepriepustnom materiáli. Doma ich od dverí rovno nahádžte do práčky a vyperte na najvyššej prípustnej teplote.

Upracte sa zabarikádujte sa

Nech sú vaši susedia akokoľvek fancy people, môžu to byť tiež neinformovaní smoliari, ktorí o plošticiach ešte jakživ nepočuli. Preto sa im ani nebudú vedieť vyhýbať. Keďže už ste dostatočne edukovaní, môžete riziko zamorenia plošticami minimalizovať vo vlastnej réžii. Najprv si zamecte pod vlastným prahom a dobre ho utesnite. “Neprojdou!”. Potom si doma vyluxujte a udržiavajte poriadok. Vyplňte všetky škáry, ktoré by mohli plošticiam poslúžiť ako množiace hotely. Dúfajte, že ste sa zabarikádovali dostatočne.

Ak ich máte, volajte špecialistom

Vážne. Sami to nezvládnete ani keby ste boli starosta obce. Na likvidáciu ploštíc je potrebné použiť profesionálne dezinsekčné látky a ich kombinácie. Službu pre domácnosť, hotel alebo penzión si môžete objednať sami, ak sa problém týka už celej bytovky a na domovej schôdzi sa každý chrbátom šúcha o kus steny, obráťte sa na správcu alebo vlastníka budovy, môže nás kontaktovať. S likvidáciou ploštíc máme bohaté skúsenosti a neskromne dodávame, že sme v nej aj 100 % úspešní.Mám problém s plošticami
Ďalšia novinka

Naši zákaznící

logo Ikea
logo Slovenská pošta
logo ESA logistika
logo ŽSR
logo Univerzitná nemocnica Bratislava
logo Môjobchod

Objednajte si obhliadku zdarma